• The Creator

    The Creator

    ★★★½

    a whole star just for the radiohead needle drop

  • The Color of Pomegranates

    The Color of Pomegranates

    ★★★★★

    parajanov's the colour of pomegranates ritualistic tableaux depict the life and death of troubadour sayat-nova through his expressionist works and religious fervour. parajanov does not comply with the narrative conventions of his medium. he crafts a biopic told through a consciousness narrative that leaves the viewer to interpret its transcendental pageant of sayat’s 18th-century christian transcaucasus. i’m not entirely sure whether or not i actually understand what i’ve seen, but i think that’s the beauty of it, everyone’s experience is entirely subjective, and very few filmmakers can achieve such a feat.

  • Blue Velvet

    Blue Velvet

    ★★★★

    ain’t no way i’m picking up a severed ear off the ground

  • Elemental

    Elemental

    ★★

    why do the elements call eachother slurs

  • Barbie

    Barbie

    ★★★½

    i ken not believe that zack snyder’s justice league is canon to barbieland

  • Transformers: Rise of the Beasts

    Transformers: Rise of the Beasts

    ★★

    i too would be scared if a robot with the voice of pete davidson kidnapped me

  • Asteroid City

    Asteroid City

    ★★★½

    the poster child for style over substance and a borderline wes anderson burlesque. wes is synonymous with heavy stylisation, and while uniqueness is no bad thing, asteroid city feels almost like a caricature of his prior work. and behind its travestying, pastel veneer lies an aimless narrative that simply lacks the charm of his other films.

  • Beau Is Afraid

    Beau Is Afraid

    ★★★★½

    i am also afraid, beau

  • Thelma & Louise

    Thelma & Louise

    ★★★★

    seeing the 4k restoration in theatres has changed my life

  • C'mon C'mon

    C'mon C'mon

    ★★★½

    mike mills’s twee, but poignant ode to the bittersweet complexity of parenting. surprisingly nails b&w filmmaking but ultimately falls flat for me.

  • Fast X

    Fast X

    ★½

    why does this feel like a fast and furious parody?

  • Guardians of the Galaxy Vol. 3

    Guardians of the Galaxy Vol. 3

    ★★★

    it’s the guy from mario !!