Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1897
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Magician from Arabia

The Magician from Arabia

1906
×
★★½
Edit this entry  
20
Passage of Venus

Passage of Venus

1874
×
★★★
Edit this entry  
20
The Execution of Mary, Queen of Scots

The Execution of Mary, Queen of Scots

1895
×
★★½
Edit this entry  
18
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Five Nights at Freddy's

Five Nights at Freddy's

2023
×
★½
Edit this entry  
04
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★
Edit this entry  
04
How to Have Sex

How to Have Sex

2023
×
★★½
Edit this entry  
29
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★
Edit this entry  
23
El Topo

El Topo

1970
×
★★★½
Edit this entry  
22
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Bullet Ballet

Bullet Ballet

1998
×
★★★
Edit this entry  
18
A Snake of June

A Snake of June

2002
×
★★★
Edit this entry  
16
Daisies

Daisies

1966
×
★★★½
Edit this entry  
15
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Slugs

Slugs

1988
×
★★½
Edit this entry  
13
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★
Edit this entry  
13
Pieces

Pieces

1982
×
★★
Edit this entry  
12
Tokyo Fist

Tokyo Fist

1995
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Edit this entry  
05
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
01
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Creator

The Creator

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dumb Money

Dumb Money

2023
×
★★½
Edit this entry  
20
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★½
Edit this entry  
19
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Edit this entry  
17
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Edit this entry  
14
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★★
Edit this entry  
03
Blue Beetle

Blue Beetle

2023
×
★★½
Edit this entry  
01
Scrapper

Scrapper

2023
×
★★★
Edit this entry  
01
Sound of Freedom

Sound of Freedom

2023
×
★½
Edit this entry  
31
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Theater Camp

Theater Camp

2023
×
★★★
Edit this entry  
19
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
14
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★½
Edit this entry  
09
Gran Turismo

Gran Turismo

2023
×
★★★
Edit this entry