Highest rated films

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • The Liberator

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Onward

    ★★★½

  • The Devil All the Time

    ★★★½

  • Mank

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Scarface

    ★★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★★

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★★

  • Heat

    ★★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Come and See

    ★★★★★

  • Synecdoche, New York

    ★★★★★

  • Amadeus

    ★★★★★

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★★

  • High School Musical

    ★★★★★

  • Harakiri

    ★★★★★

  • Army of Darkness

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 343 Films watched
  • 28.6 Average per month
  • 6.6 Average per week

Milestones

First Film

Frozen II

Jan 3

Most Watched

Benjamin

twice

12 Angry Men

twice

Parasite

twice

Last Film

Brokeback Mountain

Dec 27

Genres, countries & languages

Drama
211 films
Comedy
101 films
Thriller
78 films
Romance
64 films
Crime
58 films
Mystery
41 films
Horror
37 films
Action
35 films
Fantasy
35 films
Adventure
31 films
USA
248 films
UK
46 films
France
35 films
Germany
23 films
Sweden
13 films
Canada
12 films
Italy
12 films
Japan
11 films
China
9 films
Denmark
7 films
English
291 films
French
43 films
Italian
32 films
German
25 films
Spanish
21 films
Japanese
11 films
Swedish
9 films
Chinese
9 films
Latin
8 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 251 Added 1719

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

maria’s most liked review

My Neighbor Totoro

★★★★★

IS THIS WHAT HAPPINESS FEELS LIKE?????

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

365 Days
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Waiting for You
Average weighted rating:

3.2

Films maria watched in 2020

  • Brokeback Mountain
  • A California Christmas
  • Parked
  • Mank
  • Star Trek
  • A Single Man
  • Happiest Season
  • The Queen's Gambit
  • High School Musical 3: Senior Year
  • High School Musical 2
  • The Liberator
  • High School Musical
  • Benjamin
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Handsome Devil
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • The Way He Looks
  • John Mulaney: New in Town
  • Enola Holmes
  • Tenet
  • The Devil All the Time
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Mulan
  • Bill & Ted Face the Music
  • The Apartment
  • Underworld: Blood Wars
  • Waiting for You
  • The Living and the Dead
  • Benjamin
  • 12 Angry Men
  • Palm Springs
  • Kiki's Delivery Service
  • 365 Days
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • Antichrist
  • BlacKkKlansman
  • Nymphomaniac: Vol. II
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe
  • Scoob!
  • Speed Racer
  • The Half of It
  • Giant
  • Hollywood
  • Mandy
  • Wildlife
  • Little Fires Everywhere
  • Fear and Loathing in Las Vegas
  • City of God
  • Bone Tomahawk
  • Amadeus
  • Napoleon Dynamite
  • The House Is Black
  • Hold Me While I'm Naked
  • Do You Like to Read?
  • Come Together
  • Cousin Ben Troop Screening
  • Anatomy of a Murder
  • Short Term 12
  • Gran Torino
  • Sing Street
  • Everybody Wants Some!!
  • The Elephant Man
  • Un Chien Andalou
  • Three Colors: Blue
  • Three Colors: Red
  • Three Colors: White
  • Life of Brian
  • Report
  • Meshes of the Afternoon
  • Hotel Chevalier
  • The Great Train Robbery
  • Castello Cavalcanti
  • The Tell-Tale Heart
  • The Cat with Hands
  • Fanny and Alexander
  • The Straight Story
  • Election
  • Last Tango in Paris
  • The Man Who Shot Liberty Valance
  • M
  • Force Majeure
  • Cinema Paradiso
  • But I'm a Cheerleader
  • The Sting
  • The Man Who Knew Too Much
  • Who's Afraid of Virginia Woolf?
  • Stoker
  • Signs
  • It Happened One Night
  • Life Is Beautiful
  • Shadow of a Doubt
  • Strangers on a Train
  • The Lady Vanishes
  • Seven Samurai
  • Rashomon
  • The Fly
  • Paris, Texas
  • Buffalo '66
  • Possession
  • Beanpole
  • Stalker
  • Harakiri
  • Nebraska
  • The Double Life of Véronique
  • Talk to Her
  • Poltergeist
  • A Serious Man
  • Contempt
  • Passage of Venus
  • The House That Jack Built
  • Dead Man
  • The Chaser
  • The Omen
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon
  • Wild Strawberries
  • Winter Light
  • Army of Darkness
  • Evil Dead II
  • The Evil Dead
  • The Kid
  • O Brother, Where Art Thou?
  • We Need to Talk About Kevin
  • Rebecca
  • Arsenic and Old Lace
  • Cries and Whispers
  • City Lights
  • The Great Dictator
  • Modern Times
  • Autumn Sonata
  • East of Eden
  • Rebel Without a Cause
  • To Catch a Thief
  • Some Like It Hot
  • Butch Cassidy and the Sundance Kid
  • Fantasy Island
  • Bringing Up Baby
  • Mr. Smith Goes to Washington
  • Cape Fear
  • Minority Report
  • The Philadelphia Story
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • The Platform
  • Never Rarely Sometimes Always
  • The Shop Around the Corner
  • Breathless
  • To Kill a Mockingbird
  • And Then There Were None
  • And Then There Were None
  • Trolls World Tour
  • The General
  • Spellbound
  • Safety Last!
  • His Girl Friday
  • All the President's Men
  • Brazil
  • Down with Love
  • Elektra
  • Miami Vice
  • This Boy's Life
  • Once Upon a Time in America
  • Daredevil
  • Watchmen
  • Cloverfield
  • The Last Airbender
  • Robin Hood
  • JFK
  • Gladiator
  • Top Gun
  • L.A. Confidential
  • Natural Born Killers
  • The Turning
  • The Gold Rush
  • Pink Flamingos
  • Downfall
  • All About Eve
  • Scent of a Woman
  • Dial M for Murder
  • Charade
  • Murder on the Orient Express
  • Murder on the Orient Express
  • The Cat in the Hat
  • Glengarry Glen Ross
  • Adaptation.
  • I Am Legend
  • Cruising
  • Plan 9 from Outer Space
  • Roman Holiday
  • Funny Face
  • Le Samouraï
  • Rope
  • The 39 Steps
  • The Third Man
  • Dracula
  • Frankenweenie
  • Ed Wood
  • Ocean's Eleven
  • Ocean's Thirteen
  • Ocean's Twelve
  • Wayne's World 2
  • Notorious
  • There Will Be Blood
  • On the Waterfront
  • Wayne's World

See all 343

World map

Highly rated films maria is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Quo vadis, Aida?
  • Mangrove

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more