Highest rated films

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • Deadpool 2

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★

  • Love, Simon

    ★★★★

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★★★

  • Tomb Raider

    ★★★★

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    ★★★½

  • Truth or Dare

    ★★★½

  • The Room

    ★★★★★

  • The Greatest Showman

    ★★★★½

  • Nerve

    ★★★★½

  • Coco

    ★★★★

  • Jumanji: Welcome to the Jungle

    ★★★★

  • Me Before You

    ★★★★

  • Wonder

    ★★★★

  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 31 Films watched
  • 2.6 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

The Greatest Showman

Jan 4

Last Film

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Nov 26

Genres, countries & languages

Comedy
14 films
Drama
13 films
Adventure
10 films
Fantasy
9 films
Romance
9 films
Family
7 films
Action
5 films
Thriller
4 films
Mystery
4 films
Animation
4 films
USA
28 films
UK
5 films
Chile
1 film
China
1 film
France
1 film
Belgium
1 film
Israel
1 film
Mexico
1 film
Germany
1 film
Canada
1 film
English
31 films
Spanish
3 films
French
2 films
Cantonese
1 film
Russian
1 film
Xhosa
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Coco
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

The Smurfs 2
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Secrets of Henry VIII's Palace: Hampton Court
Average weighted rating:

3.5

Films maria watched in 2018

  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • A Star Is Born
  • Secrets of Henry VIII's Palace: Hampton Court
  • To All the Boys I've Loved Before
  • The Smurfs 2
  • Matilda
  • Truth or Dare
  • Ghostland
  • Knock Knock
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Trolls
  • Game Night
  • Nerve
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Paper Towns
  • Love, Simon
  • Deadpool 2
  • Avengers: Infinity War
  • I Feel Pretty
  • Me Before You
  • Tomb Raider
  • Wonder
  • Nineteen Eighty-Four
  • Fifty Shades Freed
  • The Disaster Artist
  • The Room
  • Coco
  • Olaf's Frozen Adventure
  • The Greatest Showman

World map

Highly rated films maria is yet to see

  • Sense8: Amor Vincit Omnia
  • The Guy Who Didn't Like Musicals
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Capernaum
  • Vada Chennai
  • Pariyerum Perumal

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more