• Scream

    ★★★★

  • All Too Well: The Short Film

    ★★★★★

  • Encanto

    ★★★★★

  • The Manor

    ★★★★★

  • The Girl Who Killed Her Parents

    ★★★½

  • The Boy Who Killed My Parents

    ★★★

  • Midnight Mass

    ★★★★★

  • Last Night in Soho

    ★★★★★

  • Malignant

    ★★★★

  • Fear Street: 1666

    ★★★★★

  • Fear Street: 1978

    ★★★½

  • Fear Street: 1994

    ★★★★★

  • Luca

    ★★★★

  • In the Heights

    ★★★

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★½

  • Cruella

    ★★★★

  • WandaVision

    ★★★★★

  • Double Dad

    ★★★

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

    ★★★★★

  • Holidate

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★★★

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★★★

  • Run

    ★★

  • Freaky

    ★★½

  • Vampires vs. the Bronx

    ★★★★

  • Enola Holmes

    ★★★★

  • Bloody Hell

    ★★★½

  • Black Is King

    ★★★★★

  • Follow Me

    ★★★★★

  • Desperados

    ★½

  • Looks That Kill

    ★★★★

  • The Rental

    ★½

  • The Lovebirds

    ★★★★★

  • The Half of It

    ★★★

  • Defending Jacob

    ★★★★½

  • Crazy, Not Insane

    ★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★★

  • The Stranger

    ★★★½

  • Gretel & Hansel

    ★★★★★

  • Relic

    ★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Airplane Mode

    ★★★★★

  • Miss Fisher and the Crypt of Tears

    ★★★½

  • My Mom is a Character 3

    ★★★★★

  • Frozen II

    ★★★★

  • Last Christmas

    ★★★½

  • Let It Snow

    ★★★½

  • Klaus

    ★★★★

  • Doctor Sleep

    ★★★★★

  • Countdown

    ★★½

  • Eli

    ★★★★★

  • The Addams Family

    ★★

  • Maleficent: Mistress of Evil

    ★★½

  • In the Tall Grass

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★★½

  • It Chapter Two

    ★★½

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★★★

  • Descendants 3

    ★★★★½

  • Scooby-Doo! Return to Zombie Island

    ★★

  • Turma da Mônica: Laços

    ★★★★★

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★★★

  • Annabelle Comes Home

    ★★★

  • Child's Play

    ★★

  • Always Be My Maybe

    ★★★★½

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★

  • Parasite

    ★★★★

  • The Secret Life of Pets 2

    ★★½

  • Rocketman

    ★★★

  • Bacurau

    ★★★★★

  • Aladdin

    ★★★½