Sort by

Tanaka has logged 29 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★
Edit this entry  
27
Love Shot

Love Shot

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★
Edit this entry  
25
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★½
Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★½
Edit this entry  
17
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Salt

Salt

2010
×
Edit this entry  
11
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Stuber

Stuber

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Normal People

Normal People

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Mask of Zorro

The Mask of Zorro

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ema

Ema

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry