Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Election

Election

1999
×
★★★
Edit this entry  
22
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Edit this entry  
22
Noel por Noel

Noel por Noel

1981
×
Edit this entry  
22
Soul in the Eye

Soul in the Eye

1973
×
Edit this entry  
21
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★
Edit this entry  
20
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Edit this entry  
18
House

House

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Edit this entry  
14
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Edit this entry  
13
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Only Son

The Only Son

1936
×
★★★★½
Edit this entry  
11
China Girl

China Girl

1987
×
★★★★
Edit this entry  
10
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Lúcio Flávio, the Passenger of the Agony

Lúcio Flávio, the Passenger of the Agony

1977
×
★★★½
Edit this entry  
08
Ringu

Ringu

1998
×
★★½
Edit this entry  
07
Califórnia

Califórnia

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★
Edit this entry  
04
Yearning

Yearning

1964
×
★★★★
Edit this entry  
03
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Entranced Earth

Entranced Earth

1967
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Happening

The Happening

2008
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Visit

The Visit

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Edit this entry  
24
When Nietzsche Wept

When Nietzsche Wept

2007
×
★★★
Edit this entry  
21
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
20
A Scene at the Sea

A Scene at the Sea

1991
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Wicked City

The Wicked City

1992
×
★★★★
Edit this entry  
19
Triumph Over Violence

Triumph Over Violence

1965
×
★★★½
Edit this entry  
13
Antonio das Mortes

Antonio das Mortes

1969
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Toxic Avenger

The Toxic Avenger

1984
×
★★★★
Edit this entry  
05
Puppet Master

Puppet Master

1989
×
★★★★
Edit this entry  
28
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Theorem

Theorem

1968
×
★★
Edit this entry  
19
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Edit this entry  
12
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Duel

Duel

1971
×
★★★★
Edit this entry  
08
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Pokémon 4Ever: Celebi - Voice of the Forest

Pokémon 4Ever: Celebi - Voice of the Forest

2001
×
★★★½
Edit this entry  
05
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★½
Edit this entry  
29
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Edit this entry