• What Do We See When We Look at the Sky?

    What Do We See When We Look at the Sky?

    ★★½

    Tedious, self-indulgent, lengthy and repetitive. An ode to straight couples reunited by destiny.

  • Parallel Mothers

    Parallel Mothers

    ★★★

    The two plots don't work together. Almodóvar's attempt at revisiting Spain's tragic past is not particularly effective.

  • The Tragedy of Macbeth

    The Tragedy of Macbeth

    ★★★½

    Very stylish, reminiscent of a German silent film from the Expressionist era. I will watch it again, not sure whether my lukewarm reaction is a result of this brain fog I've been struggling with. I can't focus. Got tested for Covid, negative.

    Throne of Blood, as someone pointed out on this site, is still the best film adaptation.

  • A Hero

    A Hero

    ★★★½

    The Iranian government only allows moral dramas that celebrate the essential goodness and righteousness of its people. At this point I feel like I am watching the same movie.
    The 'hero' here could be the hero of an American film, the good guy who ends up standing up to a corrupt society- in America he would shoot a few bad guys who wronged him.

  • Squid Game

    Squid Game

    ★★★½

    Disturbing beyond my comfort zone- this show reminds me of the utter cruelty and despair of WW2 concentration camps- total disinterest in human life, use of human bodies' organs, furnaces to dispose of murdered bodies
    After WW2 Western culture reflected on what 'human' meant.
    instead of Nazism now we are given ruthless, inhuman American and Chinese capitalists- the exploitation of the human race is real, new forms of slavery are real- and the most disturbing facet of this tragedy is…

  • The Matrix Resurrections

    The Matrix Resurrections

    ★★

    HBO Max just sent me a message saying that "This is the beginning of a wonderful friendship"- I just made a new friend that will only ask me to pay him/her/then $15 a month if I want to stay friends, sounds like extortion to me, that's what the mafia would say, $15 if you want 'protection.'

    This latest Matrix is the corniest of them all- an entire 3 hour movie to save Trinity and the power of love that makes…

  • Morphine

    Morphine

    ★★★★

    Unforgettable including the lead

    But is it just a morbid exercise in cruelty? Isn't it just a moralistic fable about the snowballing consequences of sin?
    The director seems to try to make a statement about something, but I can't find anything beyond a cheap parable that justifies his morbid lingering in whatever is putrid, repulsive, etc.

    Beauty is there, in the landscape, in the cinematography, in the young doctor's beautiful face, and all is placed against the all-encompassing horror of human existence, war, physical illness, deadly and gross accidents.

    But it does look like a long sequence of horror vignettes.

  • A Son

    A Son

    ★★★★★

    The best film of the year. A riveting, thought-provoking, superbly acted film. It defies all expectations.
    I watched it at FACETS MULTIMEDIA, Chicago.

  • Nightmare Alley

    Nightmare Alley

    ★★★½

    Handsome movie, but it doesn't leave a mark. Bradley Cooper is not Tyrone Power- the 1947 version of the novel was weird and disturbing, this new adaptation has a beautiful cinematography but lacks depth. Tyrone Power had a charisma that Cooper doesn't have- in 1947 the film struggled to get around Hollywood censorship and the result was an odd and effective film, del Toro makes a dark movie (literally dark, it rains constantly, snow, wind, etc.) but its perfection makes the plot's holes more visible.

  • Drive My Car

    Drive My Car

    ★★½

    It trivializes its own premises (life is loss, etc.). It feels artificial and contrived, very good performances though.

  • Candyman

    Candyman

    ★★★½

    Certainly a more than average horror- the political foundation brings horror back to its original meaning as a genre

  • In Front of Your Face

    In Front of Your Face

    ★★

    It's time for him to stop making the same movie over and over again- enough is enough