Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
tainah

tainah

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for tainah
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • tainah’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★★ Watched by tainah 12 Jun 2022

    crying, throwing up, having a hard time existing after this

  • John Tucker Must Die

    John Tucker Must Die 2006

    ★★★ Watched by tainah 26 Mar 2022

    loVE the whole thing

    hATE that john tucker did not die

  • King Richard

    King Richard 2021

    ★★★★ Watched by tainah 05 Mar 2022

    smiling sobbing weeping mess during the end montage with miss b

  • I Want You Back

    I Want You Back 2022

    ★★★★ Watched by tainah 02 Mar 2022

    tWO carthartic breakup speeches, the loveliest end scene ever, and is a romcom??? i can't!

  • Marry Me

    Marry Me 2022

    ★★★ Watched by tainah 19 Feb 2022 3

    jlo brings charisma to anything she does and that includes the snapping dog

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home 2021

    ★★★ Watched by tainah 28 Dec 2021 2

    stewy my beloved <3333 (fuck hbo and marvel for not giving my bestie arian more screentime)

  • All Too Well: The Short Film

    All Too Well: The Short Film 2021

    ★★★★★ Rewatched by tainah 12 Nov 2021

    lovE IS SO SHORT FORGETTING IS SO LONG AKXNEJJCJTKELANDHEKCKJDBAZ I WILL COUNT GRAINS OF SAND FOR HER

  • All Too Well: The Short Film

    All Too Well: The Short Film 2021

    ★★★★★ Watched by tainah 12 Nov 2021

    i am maimed.

    but i can still destroy jack geckohall.

  • The Kissing Booth 3

    The Kissing Booth 3 2021

    ½ Watched by tainah 13 Aug 2021 1

    a crime

  • You've Got Mail

    You've Got Mail 1998

    ★★★★ Watched by tainah 10 Jul 2021 1

    i am not equipped for this

  • When Harry Met Sally...

    When Harry Met Sally... 1989

    ★★★★★ Rewatched by tainah 28 Jun 2021 2

    this has become a comfort watch, but still, everytime i watch it, with no exceptions, i'll hate harry in the beginning and wonder in what universe he'd ever deserve sally. then... the movie hits and i'm goo.

    (bumping this up to five stars because i couldn't be more obsessed.)

  • Fatherhood

    Fatherhood 2021

    ★★★ Watched by tainah 19 Jun 2021

    so fucking cute. fuck you kevin hart for making me sob like that.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 34

Review Tags

59
  • 2020s
  • seen in 2020
  • corona quarantine
  • w/ olivia
  • w/ mom
  • rewatch
  • 2020 rewatch
  • w/ dad
  • alone
  • directed by women 💓✨🤩
  • 5 stars
  • add tagssssss!!!!
  • 4 stars
  • 4.5 stars
  • 3.5 stars
  • short film
  • 3 stars
  • 2.5 stars
  • seen in 2021
  • 2 stars
  • documentary
  • seen in 2022
  • 0.5 star
  • 2021 rewatch
  • 1 star
  • docuseries
  • limited series
  • live musical
  • 1.5 star
  • trailer
  • w/ lari
  • w/ rafa
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro