Todd has logged 264 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Don't Go in the House

Don't Go in the House

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Fifth Cord

The Fifth Cord

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
#Like

#Like

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
9/11: Inside the President's War Room

9/11: Inside the President's War Room

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pig

Pig

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
C.H.U.D.

C.H.U.D.

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Untold: Malice at the Palace

Untold: Malice at the Palace

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Val

Val

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Looper

Looper

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Blue Dahlia

The Blue Dahlia

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Beyond the Door

Beyond the Door

1974
×
Read the review Edit this entry  
25
Old

Old

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fly

The Fly

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Microwave Massacre

Microwave Massacre

1979
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Clockwatchers

Clockwatchers

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Purge

The Purge

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Burnt Offerings

Burnt Offerings

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Joe

Joe

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry