BrayMitch01 has logged 49 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
RED

RED

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Patton

Patton

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Oliver!

Oliver!

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Man for All Seasons

A Man for All Seasons

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dennis the Menace

Dennis the Menace

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tom Jones

Tom Jones

1963
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Magic Camp

Magic Camp

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gigi

Gigi

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Around the World in Eighty Days

Around the World in Eighty Days

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Marty

Marty

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Orange County

Orange County

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Animal House

Animal House

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Stunt Double

The Stunt Double

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
City Slickers

City Slickers

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry