Sort by

BrayMitch01 has logged 49 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mutiny on the Bounty

Mutiny on the Bounty

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cavalcade

Cavalcade

1933
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Out

Out

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dreamer: Inspired By a True Story

Dreamer: Inspired By a True Story

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Grand Hotel

Grand Hotel

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Honey, We Shrunk Ourselves

Honey, We Shrunk Ourselves

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cimarron

Cimarron

1931
×
Read the review Edit this entry  
21
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Broadway Melody

The Broadway Melody

1929
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Wings

Wings

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Triplets of Belleville

The Triplets of Belleville

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Scoob!

Scoob!

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Honey, I Blew Up the Kid

Honey, I Blew Up the Kid

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The American President

The American President

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Capone

Capone

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Honey, I Shrunk the Kids

Honey, I Shrunk the Kids

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Caddyshack

Caddyshack

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Signs

Signs

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Money Pit

The Money Pit

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry