Sort by

Tacco has logged 220 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Terrifier 2

Terrifier 2

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Old School

Old School

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Othello

Othello

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Alexander Nevsky

Alexander Nevsky

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Angst

Angst

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Devil

The Devil

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Third Part of the Night

The Third Part of the Night

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hellraiser

Hellraiser

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Day of Wrath

Day of Wrath

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry