Sort by

Erkki has logged 43 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Great Expectations

Great Expectations

1946
×
★★★★
Edit this entry  
28
Treasure Island

Treasure Island

1985
×
Read the review Edit this entry  
27
Casino Royale

Casino Royale

1954
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The End of August at the Hotel Ozone

The End of August at the Hotel Ozone

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Young Aphrodites

Young Aphrodites

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Night Porter

The Night Porter

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
A Midsummer Night's Dream

A Midsummer Night's Dream

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Matango

Matango

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lord Jim

Lord Jim

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Macbeth

Macbeth

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Mad Masters

The Mad Masters

1955
×
Read the review Edit this entry  
22
Profound Desires of the Gods

Profound Desires of the Gods

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fighting Elegy

Fighting Elegy

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hell in the Pacific

Hell in the Pacific

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Querelle

Querelle

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Anatahan

Anatahan

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Sailor Who Fell from Grace with the Sea

The Sailor Who Fell from Grace with the Sea

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Young One

The Young One

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Strange Vice of Mrs Wardh

The Strange Vice of Mrs Wardh

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Billy Budd

Billy Budd

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Confessions of an Opium Eater

Confessions of an Opium Eater

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
A High Wind in Jamaica

A High Wind in Jamaica

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Horrors of Malformed Men

Horrors of Malformed Men

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jean Cocteau: Autobiography of an Unknown

Jean Cocteau: Autobiography of an Unknown

1983
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Song of Love

Song of Love

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Sea Wolf

The Sea Wolf

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Asparagus

Asparagus

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Stormy Waters

Stormy Waters

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lord of the Flies

Lord of the Flies

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Three Crowns of the Sailor

Three Crowns of the Sailor

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Secretary

Secretary

2002
×
★★★
Edit this entry  
05
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Chair

The Chair

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Variety

Variety

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry