Erkki has logged 383 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★
Edit this entry  
28
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★★
Edit this entry  
28
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
½
Edit this entry  
26
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Censor

Censor

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pleasure

Pleasure

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lamb

Lamb

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Red Queen Kills Seven Times

The Red Queen Kills Seven Times

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Memoria

Memoria

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Case of the Scorpion's Tail

The Case of the Scorpion's Tail

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Vanishing Fog

A Vanishing Fog

2021
×
★★
Edit this entry  
18
The Hit

The Hit

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Birds Past

Birds Past

1989
×
★★★★
Edit this entry  
16
Suture

Suture

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mad God

Mad God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
No Way Out

No Way Out

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
About Time

About Time

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
It

It

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Breaking Point

The Breaking Point

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sudden Fear

Sudden Fear

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
I Am a Fugitive from a Chain Gang

I Am a Fugitive from a Chain Gang

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Where the Sidewalk Ends

Where the Sidewalk Ends

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Panic in the Streets

Panic in the Streets

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Uncovering The Naked City

Uncovering The Naked City

2020
×
Edit this entry  
10
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
White Heat

White Heat

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★½
Edit this entry  
07
Brute Force

Brute Force

1947
×
★★★½
Edit this entry  
07
Hangover Square

Hangover Square

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Gilda

Gilda

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gunda

Gunda

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Odd Couple

The Odd Couple

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry