Sort by

azc has logged 276 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
Read the review Edit this entry  
26
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
Read prior review Edit this entry  
26
Fierce

Fierce

2020
×
Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
Edit this entry  
24
Barbie in 'A Christmas Carol'

Barbie in 'A Christmas Carol'

2008
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Read the review Edit this entry  
22
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Anastasia

Anastasia

1997
×
Read prior review Edit this entry  
21
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★
Edit this entry  
20
Hiena

Hiena

2007
×
Edit this entry  
20
Time of Darkness

Time of Darkness

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
Would You Rather

Would You Rather

2012
×
½
Edit this entry  
11
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
A Castle for Christmas

A Castle for Christmas

2021
×
Edit this entry  
10
Us and Them

Us and Them

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nobody Sleeps in the Woods Tonight 2

Nobody Sleeps in the Woods Tonight 2

2021
×
½
Edit this entry  
07
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
Pilot Pirx's Inquest

Pilot Pirx's Inquest

1979
×
Edit this entry  
05
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
Read the review Edit this entry  
04
What Ever Happened to Aunt Alice?

What Ever Happened to Aunt Alice?

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Black Power Mixtape 1967-1975

The Black Power Mixtape 1967-1975

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Secret Life of Babies

Secret Life of Babies

2014
×
Edit this entry  
29
Barbie in the Nutcracker

Barbie in the Nutcracker

2001
×
Edit this entry  
26
Passing

Passing

2021
×
Edit this entry  
23
Rope

Rope

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
1987: When the Day Comes

1987: When the Day Comes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Last Twilight in Phuket

Last Twilight in Phuket

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Young Girls of Wilko

Young Girls of Wilko

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Carmen

Carmen

2017
×
Edit this entry  
17
My Salinger Year

My Salinger Year

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Quo Vadis, Aida?

Quo Vadis, Aida?

2020
×
Edit this entry  
14
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Puce Moment

Puce Moment

1949
×
Edit this entry  
10
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Censor

Censor

2021
×
Edit this entry  
08
Coda

Coda

2013
×
Edit this entry  
07
The Wave

The Wave

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
1 in 10,000: Act III

1 in 10,000: Act III

2018
×
Edit this entry  
07
1 in 10,000: Act II

1 in 10,000: Act II

2018
×
Edit this entry  
07
1 in 10,000: Act I

1 in 10,000: Act I

2018
×
Edit this entry  
07
Our Body

Our Body

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry