Sort by

syvology has logged 277 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Whale

The Whale

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Coyote Ugly

Coyote Ugly

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Christmas Is Canceled

Christmas Is Canceled

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Surviving Christmas

Surviving Christmas

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Anything for Money

Anything for Money

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fuego

Fuego

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sin in the Suburbs

Sin in the Suburbs

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Elves

Elves

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Don't Open Till Christmas

Don't Open Till Christmas

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mister Magoo's Christmas Carol

Mister Magoo's Christmas Carol

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
Read the review Edit this entry  
05
Confessions of a Young American Housewife

Confessions of a Young American Housewife

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
To All a Goodnight

To All a Goodnight

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Frankenstein Meets the Wolf Man

Frankenstein Meets the Wolf Man

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Death and Return of Superman

The Death and Return of Superman

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Legacy: The True Story of the LA Lakers

Legacy: The True Story of the LA Lakers

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Invisible Agent

Invisible Agent

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lost and Delirious

Lost and Delirious

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Vibrations

Vibrations

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Barbara and Her Furs

Barbara and Her Furs

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
An Angel for Satan

An Angel for Satan

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Flesh and Lace

Flesh and Lace

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Mummy's Tomb

The Mummy's Tomb

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Schoolgirls in Chains

Schoolgirls in Chains

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
All the Sins of Sodom

All the Sins of Sodom

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Red Roses of Passion

Red Roses of Passion

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
ThanksKilling

ThanksKilling

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Ghost of Frankenstein

The Ghost of Frankenstein

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Invisible Woman

The Invisible Woman

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Carne

Carne

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Mummy's Hand

The Mummy's Hand

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry