• Nomadland

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★½

  • Joker

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★½

  • mother!

    ★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • The Edge of Seventeen

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★

  • Lucy

    ★½

  • Divergent

    ★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★

  • Her

    ★★★★★

  • Ted

  • Bridesmaids

    ★★★½

  • Black Swan

    ★★★½

  • Inception

    ★★★

  • The Dark Knight

    ★★★

  • Mamma Mia!

    ★★★½

  • WALL·E

    ★★★★½

  • The Pursuit of Happyness

    ★★★★

  • Pride & Prejudice

    ★★★★★

  • Mr. & Mrs. Smith

    ★★½

  • The Notebook

    ★★★½

  • Mean Girls

    ★★★

  • 13 Going on 30

    ★★★

  • Lost in Translation

    ★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★½

  • Ocean's Eleven

    ★★★★½

  • Almost Famous

    ★★★★★

  • American Psycho

    ★½

  • Fight Club

    ★★½

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★

  • The Parent Trap

    ★★★

  • Titanic

    ★★★½

  • Sense and Sensibility

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★

  • Forrest Gump

    ★★★★

  • GoodFellas

    ★★★

  • The Godfather

    ★★★★