Sort by

SylvainL has logged 430 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Edit this entry  
27
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★
Edit this entry  
27
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★½
Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lonely Are the Brave

Lonely Are the Brave

1962
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Strange Love of Martha Ivers

The Strange Love of Martha Ivers

1946
×
★★★½
Edit this entry  
24
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Boss Level

Boss Level

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1

2011
×
★★½
Edit this entry  
20
There's Always Tomorrow

There's Always Tomorrow

1956
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Fare

The Fare

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★½
Edit this entry  
14
Sorry, Wrong Number

Sorry, Wrong Number

1948
×
★★★½
Edit this entry  
12
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
All I Desire

All I Desire

1953
×
★★★★
Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★½
Edit this entry  
09
Bye Bye Now

Bye Bye Now

2022
×
Edit this entry  
09
Self Portrait Post Mortem

Self Portrait Post Mortem

2002
×
Edit this entry  
09
Auto Portrait / Self Portrait Post Partum

Auto Portrait / Self Portrait Post Partum

2013
×
Edit this entry  
09
Rooftop Song

Rooftop Song

2005
×
Edit this entry  
09
être...été

être...été

2013
×
Edit this entry  
09
People Shoot — Home Movies

People Shoot — Home Movies

1991
×
Edit this entry  
09
The People in the House

The People in the House

1994
×
Edit this entry  
09
Jolicoeur Touriste

Jolicoeur Touriste

1989
×
Edit this entry  
09
Going Back Home

Going Back Home

2000
×
Edit this entry  
09
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Blast of Silence

Blast of Silence

1961
×
★★★½
Edit this entry  
07
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Bitter Tea of General Yen

The Bitter Tea of General Yen

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★½
Edit this entry  
04
Paul

Paul

2011
×
★★★½
Edit this entry  
03
Snow White and the Huntsman

Snow White and the Huntsman

2012
×
★★
Edit this entry  
02
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
An Unseen Enemy

An Unseen Enemy

1912
×
Edit this entry  
02
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1919
×
★★★½
Edit this entry  
01
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Edit this entry  
30
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★
Edit this entry  
29
Tea and Sympathy

Tea and Sympathy

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Miracle Woman

The Miracle Woman

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★½
Edit this entry  
26
Eternals

Eternals

2021
×
Edit this entry  
26
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
Crime of Passion

Crime of Passion

1956
×
★★★
Edit this entry