Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kedi

Kedi

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Quest

Quest

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Alchemist Cookbook

The Alchemist Cookbook

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
Pokémon: The First Movie - Mewtwo Strikes Back

Pokémon: The First Movie - Mewtwo Strikes Back

1998
×
Read the review Edit this entry  
23
Neruda

Neruda

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Chevalier

Chevalier

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Chicks in White Satin

Chicks in White Satin

1993
×
Read the review Edit this entry  
05
Whose Streets?

Whose Streets?

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Manifesto

Manifesto

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Casting JonBenet

Casting JonBenet

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Abacus: Small Enough to Jail

Abacus: Small Enough to Jail

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Trobriand Cricket

Trobriand Cricket

1975
×
Read the review Edit this entry  
26
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Southside with You

Southside with You

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Number Our Days

Number Our Days

1976
×
Read the review Edit this entry  
04
Silence

Silence

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Julieta

Julieta

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lion

Lion

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
Read the review Edit this entry  
12
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Falling Leaves

Falling Leaves

1912
×
Read the review Edit this entry  
10
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Elle

Elle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fences

Fences

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Loving

Loving

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Marnie

Marnie

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Beginners

Beginners

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry