• City of God

    ★★★★

  • One Hour Photo

    ★★★★

  • D-Tox

    ★½

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★½

  • The Princess Diaries

    ★★★½

  • Spirited Away

    ★★★★½

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Shrek

    ★★★★

  • The Mummy Returns

  • Bridget Jones's Diary

  • Pulse

    ★★★★½

  • Miss Congeniality

  • How the Grinch Stole Christmas

  • Charlie's Angels

    ★★★½

  • Get Carter

    ★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • Dancer in the Dark

    ★★★★★

  • American Psycho

    ★★★★

  • Fight Club

    ★★★½

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

  • The Mummy

    ★★★½

  • 10 Things I Hate About You

  • The Matrix

  • Cruel Intentions

  • Practical Magic

  • The Parent Trap

    ★★★★

  • The Mask of Zorro

    ★★★½

  • The Truman Show

  • Ringu

  • Gia

    ★★★★

  • Shake Rattle and Roll VI

    ★★★

  • Titanic

  • Perfect Blue

    ★★★★★

  • Speed 2: Cruise Control

  • Doodlebug

  • Scream

    ★★★★

  • Bound

  • Crash

    ★★★★

  • Se7en

    ★★★★

  • The Net

  • Speed

  • Leprechaun

    ★★

  • GoodFellas

    ★★★★½

  • Paris Is Burning

    ★★★★★

  • The Fly

    ★★★½

  • Desert Hearts

    ★★★★★

  • Back to the Future

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★½

  • Return of the Jedi

  • Miracle

    ★★★★½

  • The Thing

    ★★★★

  • Kisapmata

    ★★★★★

  • The Shining

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Grease

    ★★★

  • Star Wars

    ★★★★

  • Carrie

    ★★★★½

  • Manila in the Claws of Light

    ★★★★★

  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    ★★★★★

  • Je, tu, il, elle

    ★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★½

  • The Exorcist

    ★★★

  • The Godfather

  • A Clockwork Orange

  • Seconds

    ★★★★½

  • My Fair Lady

  • Goldfinger

    ★★★½

  • The Children's Hour

    ★★★★★

  • West Side Story

    ★★★★

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★½

  • Hiroshima Mon Amour

    ★★★★★

  • Funny Face

    ★★★½