• Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Rocketman

    ★★★

  • Les Misérables

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Shazam!

    ★★★

  • Us

    ★★★½

  • Booksmart

  • Maria

    ½

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • Wounds

    ½

  • Glass

    ★★½

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★

  • Vice

  • Aquaman

  • Robin Hood

  • Glorious

    ★½

  • Mary Queen of Scots

    ★★★

  • Bird Box

  • Heaven's Waiting

    ★★★

  • The Haunting of Hill House

    ★★★★★

  • Vita & Virginia

  • Goyo: The Boy General

    ★★★

  • The Nun

    ★½

  • Suspiria

    ★★★★½

  • The Favourite

    ★★★★★

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★½

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★★

  • Sharp Objects

    ★★★★★

  • Possum

    ★★★½

  • Ocean's Eight

  • Sid & Aya: Not a Love Story

    ★★½

  • The House That Jack Built

    ★★★

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★★½

  • Black Panther

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Colette

  • The Greatest Showman

    ★★

  • Paddington 2

  • Justice League

    ★★

  • Balangiga: Howling Wilderness

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • Gerald's Game

    ★★★

  • Kingsman: The Golden Circle

  • Disobedience

  • mother!

    ★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★★

  • Ang Pagsanib kay Leah Dela Cruz

    ★★½

  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

  • The Killing of a Sacred Deer

  • Wonder Woman

    ★★★★

  • history of the entire world, i guess

  • Gifted

    ★★★

  • Atomic Blonde

    ★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★½

  • Big Little Lies

    ★★★★★

  • God's Own Country

  • Get Out

  • Call Me by Your Name

  • Rogue One: A Star Wars Story

  • Maybe Tomorrow

    ★★½

  • Birdshot

    ★★★½

  • Black Mirror: Nosedive

    ★★★½

  • Black Mirror: San Junipero

    ★★★★★

  • Split

    ★★★

  • The Autopsy of Jane Doe

    ★★½

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★½

  • La La Land

  • War Dogs

  • Ordinary People