gabriel has logged 224 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Edit this entry  
09
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Kalel, 15

Kalel, 15

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Shake Rattle and Roll VI

Shake Rattle and Roll VI

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Manila in the Claws of Light

Manila in the Claws of Light

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
Edit this entry  
24
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Edit this entry  
13
Leprechaun

Leprechaun

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Possum

Possum

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Four Sisters and a Wedding

Four Sisters and a Wedding

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Humboldt County

Humboldt County

2008
×
★★★½
Edit this entry  
22
Perfume: The Story of a Murderer

Perfume: The Story of a Murderer

2006
×
★★★
Edit this entry  
16
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★½
Edit this entry  
13
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★
Edit this entry  
02
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Edit this entry  
30
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
Read prior review Edit this entry  
25
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Holes

Holes

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Nowhere Inn

The Nowhere Inn

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★
Edit this entry  
15
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Swarm

The Swarm

2020
×
★★½
Edit this entry  
13
The Fly

The Fly

1986
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
01
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★½
Edit this entry  
31
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kisapmata

Kisapmata

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Tourist

The Tourist

2010
×
★★
Read the review Edit this entry