Sort by

katharine has logged 291 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Dirk Diggler Story

The Dirk Diggler Story

1988
×
Edit this entry  
29
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Australian Psycho

Australian Psycho

2016
×
Edit this entry  
28
Best Actress of All Time

Best Actress of All Time

2013
×
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
About Time

About Time

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dogfight

Dogfight

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Departures

Departures

2008
×
★★★
Edit this entry  
03
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Edit this entry  
30
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Cam

Cam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Christmas Memory

A Christmas Memory

1966
×
Edit this entry  
19
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sex and the City 2

Sex and the City 2

2010
×
★½
Edit this entry  
12
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Edit this entry  
11
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Edit this entry  
11
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★½
Edit this entry  
11
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Freedom Writers

Freedom Writers

2007
×
★★★½
Edit this entry  
04
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Unsane

Unsane

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★½
Edit this entry  
31
To Sir, with Love

To Sir, with Love

1967
×
★★★½
Edit this entry  
29
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Private Life

Private Life

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
Two Weeks Notice

Two Weeks Notice

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★★½
Edit this entry  
14
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry