Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Smile

Smile

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scream VI

Scream VI

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
It Started in Naples

It Started in Naples

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
End of the Road

End of the Road

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Postcards from the Edge

Postcards from the Edge

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lion

Lion

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
Read the review Edit this entry  
11
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Designing Woman

Designing Woman

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Way We Were

The Way We Were

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Good Nurse

The Good Nurse

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Millionairess

The Millionairess

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
San Andreas

San Andreas

2015
×
Edit this entry  
04
The Human Voice

The Human Voice

1966
×
Read the review Edit this entry  
28
Shotgun Wedding

Shotgun Wedding

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Miller's Beautiful Wife

The Miller's Beautiful Wife

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Heller in Pink Tights

Heller in Pink Tights

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Firepower

Firepower

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Human Voice

Human Voice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Houseboat

Houseboat

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dr. T & the Women

Dr. T & the Women

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
October Sky

October Sky

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Marriage Italian Style

Marriage Italian Style

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Frank & Lola

Frank & Lola

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Within These Walls

Within These Walls

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Preacher's Wife

The Preacher's Wife

1996
×
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Industrial Symphony No. 1: The Dream of the Brokenhearted

Industrial Symphony No. 1: The Dream of the Brokenhearted

1990
×
Read the review Edit this entry  
13
Grizzly II: Revenge

Grizzly II: Revenge

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
The Mask of Zorro

The Mask of Zorro

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Haunting

The Haunting

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry