• The Northman

    ★★★½

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★½

  • Nightmare Alley

    ★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★½

  • House of Gucci

    ★★★½

  • Encanto

    ★★★½

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★

  • Dune

    ★★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★½

  • Candyman

    ★★★★½

  • The Green Knight

    ★★★★

  • Memoria

    ★★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★½

  • Drive My Car

    ★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★★½

  • Annette

    ★★★½

  • Luca

    ★★★★

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★½

  • Nomadland

    ★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • The Irishman

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Ema

    ★★★★

  • Waves

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★

  • Us

    ★★★★

  • Pain and Glory

    ★★★★½

  • The Beach Bum

    ★★★½

  • Synonyms

    ★★★★

  • Velvet Buzzsaw

    ★★

  • Monos

    ★★★★½

  • All Is True

    ★★★½

  • Vice

    ★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★

  • The Haunting of Hill House

    ★★★★

  • Bad Times at the El Royale

    ★★½

  • High Life

    ★★★½

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★

  • Vox Lux

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★½

  • The Favourite

    ★★★★

  • Roma

    ★★★★½

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

    ★★½

  • Incredibles 2

    ★★★½

  • Shoplifters

    ★★★★½

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★★

  • Cold War

    ★★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★½

  • Ready Player One

    ★★

  • Isle of Dogs

    ★★½

  • Annihilation

    ★★★★

  • The Cloverfield Paradox

    ★★

  • Black Panther

    ★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★½

  • Murder on the Orient Express

    ★★½

  • Coco

    ★★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • I, Tonya

    ★★★

  • The Death of Stalin

    ★★★

  • Jim & Andy: The Great Beyond

    ★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★