Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Snows of Kilimanjaro

The Snows of Kilimanjaro

2011
×
★★½
Edit this entry  
09
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
08
La nuit du vivant, voyage au cœur de la pourriture

La nuit du vivant, voyage au cœur de la pourriture

×
★★★★★
Edit this entry  
07
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Rifkin's Festival

Rifkin's Festival

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
La Petite Bande

La Petite Bande

2022
×
★★★
Edit this entry  
03
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★½
Edit this entry  
27
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Her

Her

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Edit this entry  
18
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
Edit this entry  
07
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
06
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Living Playing Cards

The Living Playing Cards

1905
×
Edit this entry  
01
A Funny Shave

A Funny Shave

1906
×
Edit this entry  
01
Mary Jane's Mishap

Mary Jane's Mishap

1903
×
Edit this entry  
01
Bedtime for the Bride

Bedtime for the Bride

1896
×
Edit this entry  
01
The Cabbage-Patch Fairy

The Cabbage-Patch Fairy

1896
×
Edit this entry  
29
Djo

Djo

2018
×
★★
Edit this entry  
29
Missing Stories

Missing Stories

2014
×
★★
Edit this entry  
29
Koropa

Koropa

2016
×
★★
Edit this entry  
26
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Happy Machine

Happy Machine

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
Edit this entry  
29
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★½
Edit this entry  
28
The City of Violence

The City of Violence

2006
×
★★
Edit this entry  
28
Bedevilled

Bedevilled

2010
×
★★★½
Edit this entry  
28
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
Edit this entry  
27
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Edit this entry  
19
Kick-Heart

Kick-Heart

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
Harpy

Harpy

1979
×
Edit this entry  
16
Chromophobia

Chromophobia

1966
×
Edit this entry  
13
Attraction

Attraction

2001
×
★★★★
Edit this entry  
08
First Cow

First Cow

2019
×
Edit this entry  
08
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Edit this entry  
07
Love, Dad

Love, Dad

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
04
António, Dashing António

António, Dashing António

2016
×
★★½
Edit this entry  
04
Blood Brothers

Blood Brothers

2015
×
½
Edit this entry  
04
Animated Newspaper

Animated Newspaper

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Self Story

Self Story

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Papa Zaza

Papa Zaza

2020
×
★★★★★
Edit this entry