suzie has logged 132 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Edit this entry  
27
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Carol

Carol

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
15
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★
Edit this entry  
13
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★½
Edit this entry  
11
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Edit this entry  
09
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Strictly Ballroom

Strictly Ballroom

1992
×
★★★½
Edit this entry  
29
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Edit this entry  
28
Clutter

Clutter

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★
Edit this entry  
22
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
Edit this entry  
21
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
★★★
Edit this entry  
20
Miss Juneteenth

Miss Juneteenth

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Edit this entry  
17
I Want to Eat Your Pancreas

I Want to Eat Your Pancreas

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Edit this entry  
14
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★
Edit this entry  
13
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Edit this entry  
10
My First Summer

My First Summer

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
05
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★
Edit this entry  
02
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Edit this entry  
31
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
Edit this entry  
28
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★½
Edit this entry  
27
Slums of Beverly Hills

Slums of Beverly Hills

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Candy

Candy

2006
×
★★★★
Edit this entry  
24
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Magic Roundabout

The Magic Roundabout

2005
×
Edit this entry  
22
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Secret Admirer

Secret Admirer

1985
×
★★★
Edit this entry  
19
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
Edit this entry  
18
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★
Edit this entry  
13
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Arrival

Arrival

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Edit this entry