• Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

  • The Batman

    ★★★

  • House of Gucci

    ★★

  • Venom: Let There Be Carnage

  • Hive

    ★★★½

  • maɬni – towards the ocean, towards the shore

  • Kajillionaire

    ★★★★★

  • Zana

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Always Be My Maybe

    ★★½

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★

  • Us

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★

  • Ocean's Eight

  • Incredibles 2

  • BlacKkKlansman

    ★★★

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★½

  • Hereditary

  • Sorry to Bother You

    ★★★★★

  • Won't You Be My Neighbor?

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★

  • I, Tonya

    ★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • The Shape of Water

  • First Reformed

    ★★★★★

  • Good Time

    ★★★★

  • Okja

  • Atomic Blonde

    ★★½

  • Get Out

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Star Trek Beyond

    ★★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★

  • X-Men: Apocalypse

    ★½

  • Lemonade

  • Captain America: Civil War

    ★★★½

  • Deadpool

  • Tickled

    ★★★★

  • Indignation

    ★★★

  • Love & Friendship

    ★½

  • Star Wars: The Force Awakens

  • John Mulaney: The Comeback Kid

    ★★★★★

  • Ronaldo

    ★★★

  • A Girl in the River: The Price of Forgiveness

    ★★★★★

  • Closet Monster

    ★★★★

  • Spotlight

    ★★★★★

  • Anomalisa

  • The Man from U.N.C.L.E.

  • The Lobster

    ★★★★★

  • Magic Mike XXL

    ★★★★

  • Mustang

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

  • Southpaw

  • Dope

  • The Witch

  • World of Tomorrow

    ★★★★½

  • Ex Machina

  • She's Beautiful When She's Angry

    ★★★★★

  • Comet

  • Big Hero 6

  • Iris

  • Gone Girl

  • Nightcrawler

  • Guardians of the Galaxy

  • X-Men: Days of Future Past

  • Meet the Patels

    ★★★★

  • The Way He Looks

  • Captain America: The Winter Soldier

  • The Grand Budapest Hotel

  • What We Do in the Shadows

  • Obvious Child

    ★★★½