Sort by

lo has logged 626 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Room

The Room

1972
×
★★★
Edit this entry  
29
The Milk of Sorrow

The Milk of Sorrow

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Closely Watched Trains

Closely Watched Trains

1966
×
Edit this entry  
28
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
Read the review Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
Edit this entry  
21
Avatar

Avatar

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Nanny

Nanny

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Henri-Georges Clouzot's Inferno

Henri-Georges Clouzot's Inferno

2009
×
★★★
Edit this entry  
19
The Cloud Door

The Cloud Door

1994
×
★★★★
Edit this entry  
18
Point Break

Point Break

1991
×
Edit this entry  
17
The Mist

The Mist

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Toby Dammit

Toby Dammit

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★½
Edit this entry  
10
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Green Elephant

The Green Elephant

1999
×
★★
Edit this entry  
08
Gang

Gang

2015
×
Edit this entry  
07
I Remember Ashes

I Remember Ashes

2019
×
Edit this entry  
05
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Atlantiques

Atlantiques

2009
×
★★★★
Edit this entry  
03
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Trip to Infinity

A Trip to Infinity

2022
×
★★½
Edit this entry  
28
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pickman's Model

Pickman's Model

2022
×
Edit this entry  
22
Lot 36

Lot 36

2022
×
★★
Edit this entry  
22
Collateral

Collateral

2004
×
Edit this entry  
21
The Murmuring

The Murmuring

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
Spirited

Spirited

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Poison

Poison

1991
×
★★★★
Edit this entry  
19
At Land

At Land

1944
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Menu

The Menu

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Wonder

The Wonder

2022
×
Edit this entry  
17
Groovie Movie

Groovie Movie

1944
×
★½
Edit this entry  
15
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★
Edit this entry  
13
A Therapy

A Therapy

2012
×
Edit this entry  
12
Stage Fright

Stage Fright

1987
×
★★★★
Edit this entry  
12
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Stars at Noon

Stars at Noon

2022
×
★★½
Edit this entry  
11
Mad Love

Mad Love

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I've Been Afraid

I've Been Afraid

2020
×
Edit this entry  
10
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Viewing

The Viewing

2022
×
★★★
Edit this entry  
08
Black Girl

Black Girl

1966
×
Edit this entry  
08
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry