SuspirianKnight has logged 564 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Karate Kid Part III

The Karate Kid Part III

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Karate Kid Part II

The Karate Kid Part II

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Steel and Lace

Steel and Lace

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
After the Thin Man

After the Thin Man

1936
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
New York Ninja

New York Ninja

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Walking the Edge

Walking the Edge

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Six-String Samurai

Six-String Samurai

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Quatermass Xperiment

The Quatermass Xperiment

1955
×
★★★
Edit this entry  
28
Getting Straight

Getting Straight

1970
×
★★★½
Edit this entry  
27
Viy

Viy

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wake Wood

Wake Wood

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Leptirica

Leptirica

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eyes of Fire

Eyes of Fire

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Comeback

The Comeback

1978
×
★★★
Edit this entry  
25
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Don't Tell Her It's Me

Don't Tell Her It's Me

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lost in New York

Lost in New York

1989
×
Read the review Edit this entry  
19
Trick Baby

Trick Baby

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Boyfriend's Back

My Boyfriend's Back

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ice Cream Man

Ice Cream Man

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fiancée of Dracula

Fiancée of Dracula

2002
×
★★★
Edit this entry  
13
The Erotic Rites of Frankenstein

The Erotic Rites of Frankenstein

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Conquest

Conquest

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hot Spot

The Hot Spot

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Epica - ΩMEGA ALIVE’ – A Universal Streaming Event by EPICA

Epica - ΩMEGA ALIVE’ – A Universal Streaming Event by EPICA

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Last American Virgin

The Last American Virgin

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Baby Doll

Baby Doll

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★½
Edit this entry  
05
Day of the Woman

Day of the Woman

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Day of the Woman

Day of the Woman

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
And God Said to Cain

And God Said to Cain

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Switchblade Sisters

Switchblade Sisters

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★
Edit this entry