• Death on the Nile

    Death on the Nile

    ★★★

    I enjoy a good murder mystery film, however I guessed who the murderer was before the crime even occurred. The diverse cast fit their roles well, but this is a one time watch for me. Once you know who dun it, there really isn't a need to watch again.

  • Deep Water

    Deep Water

    ★★

    Deep Water is a story about a marriage that is extremely twisted. Ben Affleck plays a character that in my eyes is extremely pathetic while Ana de Armas is nothing but cold-hearted. The original concept is interesting, but becomes repetitive with no real conclusion. Definitely a one time watch.

  • X

    X

    ★★★★

    X is a horror movie that I can't really explain! The opening sequence vibe feels very much like Texas Chainsaw, but then changes to something else completely. The kills are awesome and gory with solid performances from the entire cast. Brittany Snow was the standout for me. X is definitely not like anything else you've seen before!

  • The Batman

    The Batman

    ★★★★★

    This is the Batman that I've been waiting for!!! I absolutely love the film noir vibe Matt Reeves has given us. We finally see a Batman fully emersed into detective work with Gordon. Robert Pattinson is fantastic!!!! He says volumes without saying a word and has such a mysterious presence. His Bruce Wayne isn't the playboy we know, but I actually prefer this version. He's a tormented soul trying to figure things out and help the city. Other highlights include…

  • The Lost Daughter

    The Lost Daughter

    ★★

    Anytime Olivia Colman is attached to a project I'm amazed by her performance, however in The Lost Daughter, she plays an extremely selfish character that deliberately wants to hurt others while she's dealing with her own issues past and present. As far as the film as a whole, I felt alot of information was thrown at me, but I learned nothing. I still had questions once the movie was over. Pretty much this film is a slow burn with no satisfying conclusion. I'm actually questioning why Olivia Colman has been nominated for awards this season because to me, this performance was just average.

  • The Unforgivable

    The Unforgivable

    ★★★★

    The Unforgivable is one of those movies where you have to piece together the information as the movie progresses. Sandra Bullock gives a wonderful performance as a woman released from a 20 year prison sentence and needs to rebuild her life and find her sister. I wish Viola Davis' role was larger and had more of an impact in the film. I would've loved to have seen Sandra Bullock and Viola Davis share the screen more. This film also delivers a twist that I didn't see coming.

  • Texas Chainsaw Massacre

    Texas Chainsaw Massacre

    ★½

    Texas Chainsaw Massacre was highly anticipated from everyone, but unfortunately the franchise failed to deliver - AGAIN. The gory kills are the best feature of this messy sequel, direct from the original. However, dumb choices combined with unsympathetic characters had me yelling at my TV screen. Not to mention the obvious Halloween ripoff for the original final girl, Sally. This franchise needed a rejuvenation so badly and it's so frustrating that we're still waiting for it.

  • Marry Me

    Marry Me

    ★★★

    I was extremely skeptical about Marry Me and thought it was going to be just another dumb romantic comedy, however this movie is saved by Jennifer Lopez. The base concept of the film is definitely ridiculous, but the charm of JLO radiates off the screen and it's refreshing to see her return to her rom com roots. Her chemistry with Owen Wilson is there, however, I felt it was more of a friend vibe. I wasn't seeing the potential long term romance the film was trying to sell. Marry Me is a solid romantic comedy that I recommend to stream on Peacock.

  • Scream

    Scream

    ★★★★

    Scream is a very welcome/needed installment for this franchise! From the emotional opening sequence to the brutality of the kills, Scream follows the formula but also establishes its own individuality. The legacy trio we love returns, however it's clear that the future movies will focus on the next generation. Scream is a solid film and I can't wait to watch it again!

  • The Eyes of Tammy Faye

    The Eyes of Tammy Faye

    ★★★★½

    The Eyes Of Tammy Faye chronicles the romantic rise and fall of Tammy Faye Bakker and her husband Jim. What an incredible performance given by Jessica Chastain! She completely embodies the role of Tammy Faye and loses herself in it. It looks so natural and effortless. Andrew Garfield also turns in a solid performance, but the focus is on Tammy! One of the best biopics of the year!

  • The 355

    The 355

    ★★

    The 355 was supposed to be a fun, non stop spy thriller. Instead I got an average vanilla action movie that isn't memorable. With a diverse female ensemble, I was rooting for this film to succeed, but unfortunately, I was bored. There was nothing about this movie that made it stand out. You're better off waiting to watch it on streaming.

  • Bruised

    Bruised

    ★★★★½

    In this strong directorial debut from Halle Berry, she shows how talented she is, but also dedicated. Playing the role of a washed up MMA fighter, Halle isn't afraid of being vulnerable and raw. As a viewer, you root for her character to see her worth and to succeed. Definitely a film worth checking out on Netflix!