Sort by

Survivorfan has logged 21 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
Read the review Edit this entry  
30
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Snatch

Snatch

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry