ximena has logged 158 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Detroit Rock City

Detroit Rock City

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Brick

Brick

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Heat

Heat

1995
×
Read the review Edit this entry  
11
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
03
17 Again

17 Again

2009
×
★★★
Edit this entry  
29
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Edukators

The Edukators

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ice Princess

Ice Princess

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Insider

The Insider

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Gallows Act II

The Gallows Act II

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Satanic Panic

Satanic Panic

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wounds

Wounds

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Gallows

The Gallows

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
16
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
L'Observateur

L'Observateur

2019
×
★★★★
Edit this entry