Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Senna

Senna

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Nureyev

Nureyev

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Riot Club

The Riot Club

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scream

Scream

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
Måneskin: I Wanna Be Your Slave

Måneskin: I Wanna Be Your Slave

2021
×
Edit this entry  
10
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Moon

Moon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Party

The Party

1980
×
★★★
Edit this entry  
30
Antiviral

Antiviral

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Contact

Contact

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Help

The Help

2011
×
½
Edit this entry  
08
Colin in Black & White

Colin in Black & White

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★
Edit this entry  
07
No Reservations

No Reservations

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cow Belles

Cow Belles

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Sisterhood of the Traveling Pants

The Sisterhood of the Traveling Pants

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Haunting in Connecticut

The Haunting in Connecticut

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cabin Fever

Cabin Fever

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Village

The Village

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nation's Pride

Nation's Pride

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Haunt

Haunt

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
I Origins

I Origins

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Delirious

Delirious

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Last Shift

Last Shift

2014
×
★★
Edit this entry  
17
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★
Edit this entry  
16
JJ+E

JJ+E

2021
×
Edit this entry  
11
The Turning

The Turning

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Birds of Paradise

Birds of Paradise

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
One Day

One Day

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Edit this entry  
19
Neighbours

Neighbours

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Monte Carlo

Monte Carlo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Schumacher

Schumacher

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Origins of the Silver War

Origins of the Silver War

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Censor

Censor

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★½
Edit this entry  
06
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry