Olivier has logged 98 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
Edit this entry  
05
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hush

Hush

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Eden Lake

Eden Lake

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dogs Don't Wear Pants

Dogs Don't Wear Pants

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Joy Ride

Joy Ride

2001
×
★★½
Edit this entry  
29
Catcalls

Catcalls

2017
×
Edit this entry  
29
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
Edit this entry  
29
Coherence

Coherence

2013
×
★★
Edit this entry  
28
Sleep Tight

Sleep Tight

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Deep Rising

Deep Rising

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Violation

Violation

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Borgman

Borgman

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Relic

Relic

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★
Edit this entry  
02
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Two: Creeley/McClure

Two: Creeley/McClure

1965
×
Read the review Edit this entry  
19
The Dead

The Dead

1960
×
Edit this entry  
19
The Wonder Ring

The Wonder Ring

1955
×
Edit this entry  
10
The Ruins

The Ruins

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Body Double

Body Double

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Be Pretty and Shut Up!

Be Pretty and Shut Up!

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Knowing

Knowing

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mission to Mars

Mission to Mars

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Still Processing

Still Processing

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Pandorum

Pandorum

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★½
Edit this entry  
09
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★
Edit this entry  
08
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry