caio has logged 163 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Clear History

Clear History

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
18
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Blob

The Blob

1988
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Machete

Machete

2010
×
Read the review Edit this entry  
21
Eye for an Eye

Eye for an Eye

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Edit this entry  
15
Mirror

Mirror

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
High Crimes

High Crimes

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Before the Rain

Before the Rain

1994
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dune

Dune

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
Edit this entry  
27
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Linklater: On Cinema and Time

Linklater: On Cinema and Time

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Edit this entry  
21
Love & Pop

Love & Pop

1998
×
★★★★
Edit this entry  
20
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★
Edit this entry  
20
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★
Edit this entry  
19
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Edit this entry  
12
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
★★½
Edit this entry  
04
John Denver Trending

John Denver Trending

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Cigarettes & Coffee

Cigarettes & Coffee

1993
×
★★★
Edit this entry  
03
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★★
Edit this entry  
30
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★½
Edit this entry