suedaw has logged 60 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Prince of Peoria: A Christmas Moose Miracle

Prince of Peoria: A Christmas Moose Miracle

2018
×
Edit this entry  
16
Last Summer

Last Summer

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★½
Edit this entry  
06
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Edit this entry  
29
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Edit this entry  
29
11.22.63

11.22.63

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
South Park Vaccination Special

South Park Vaccination Special

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★½
Edit this entry  
15
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Ted

Ted

2012
×
★★★½
Edit this entry  
13
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★½
Edit this entry  
11
To Sir, with Love II

To Sir, with Love II

1996
×
★★★
Edit this entry  
10
To Sir, with Love

To Sir, with Love

1967
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Edit this entry  
14
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
03
A Whisker Away

A Whisker Away

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★½
Edit this entry  
29
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Edit this entry  
29
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★★
Edit this entry  
05
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
Windup

Windup

2020
×
Edit this entry  
04
Head Over Heels

Head Over Heels

2012
×
Edit this entry  
26
Cross Road

Cross Road

2014
×
Edit this entry  
26
Someone's Gaze

Someone's Gaze

2013
×
Edit this entry  
25
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
23
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
Edit this entry  
17
Night at the Museum: Secret of the Tomb

Night at the Museum: Secret of the Tomb

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Hair Love

Hair Love

2019
×
Edit this entry  
16
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

2009
×
★★★★
Edit this entry  
15
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★½
Edit this entry  
15
Vincent

Vincent

1982
×
Edit this entry  
12
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Edit this entry  
07
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Edit this entry  
30
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Mortal World

Mortal World

2018
×
★★
Edit this entry