• V/H/S/94

    V/H/S/94

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Holy f*cking moly, the cyborg one.

    The ending of the whole movie is abyssmally bad tho.

    Holy Hell: 3/10
    The glue that holds the entire anthology toghether. Started lame, than progressivelly got really freaking interesting. The mistery really got me excited and kept me hooked. But then "The Subject" happened, with a very similar setting and COMPLETELLY obliterated it. Then the total BORE of "Holy Hell" got apearent. But, to top it off, the whole plot got absolutelly nowhere and…

  • Ghostbusters: Afterlife

    Ghostbusters: Afterlife

    ★★★½

    It is HILARIOUS to me, that the people that liked the 2016 reboot, are just as incomprehensibly mad at this as people were with that one, at the time of it's release.

    The top reviews for this movie are complete bullshit. How can people be so petty over fucking ghostbusters?

  • Eternals

    Eternals

    ★★★

    I mean, it is pretty serviceable as a dumb, very dumb, cgi monstrocity super hero flick.

    But just the thought of this being part of the MCU is complete nonsense to me.

  • Antlers

    Antlers

    ★★½

    Some very brutal and disturbing shit. This is the visual impact modern horror has been missing. The concepts of the movie are trully disgusting and gory and the effects don't shy away from it. And it is not like if it is overly violent either. The body horror knows when to play it's part, and it is sucessfully shocking. Great creature design.

    The child actor also does great. It would be easy for this movie to be overly complex concept…

  • The Backrooms

    The Backrooms

    ★★★★

    This happened to me the other day.

  • Black Friday

    Black Friday

    Definetly not as bad as I expected.

    The 1XBET.com ads actually made the whole thing even better.

  • Gertie the Dinosaur

    Gertie the Dinosaur

    ★★½

    Gertie is kind of a douchebag, you know.

    The original is better.

  • The Haunted Castle

    The Haunted Castle

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    WHY DID THE GUY JUMP OUT OF THE BALCONY FOR NO REASON???

  • The Astronomer's Dream

    The Astronomer's Dream

    ★★★★½

    No wonder he decided to shoot the moon.

  • The Impossible Voyage

    The Impossible Voyage

    ★★★★

    Truly magical. Jules Verne would have had a good laugh out of this.

  • A Trip to the Moon

    A Trip to the Moon

    ★★★★½

    Godamnit Christopher Columbus

  • Undine

    Undine

    ★★★★

    So:

    My dad didn't understand a thing.
    My grandma didn't understand a thing.
    I actually really liked it.
    My mom actually really liked it.
    My other grandma absolutelly loved it. And she did understand, surprisingly, everything about it. But she did think it was all true to real life. And she began to say how accurate the movie is in representing how our spiritual realm works. So.... she didn't understand a thing.
    My cousin hated it.

    Dad's score: 5/10
    Mom's score: 8/10
    Grandma one's score: 6/10
    Grandma two's score: 10/10
    Cousin's score: 3/10
    My score: 8/10

    So yeah. This is basically pure art.