Luke has logged 61 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Lizard in a Woman's Skin

A Lizard in a Woman's Skin

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Riki-Oh: The Story of Ricky

Riki-Oh: The Story of Ricky

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Annette

Annette

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Edit this entry  
20
Otakon 2005

Otakon 2005

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ghost in the Shell 2: Innocence

Ghost in the Shell 2: Innocence

2004
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Redline

Redline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ma

Ma

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Colt Is My Passport

A Colt Is My Passport

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Monkeybone

Monkeybone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
Read the review Edit this entry  
04
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
American Psycho II: All American Girl

American Psycho II: All American Girl

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Camp Rock

Camp Rock

2008
×
Read the review Edit this entry  
13
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry