Sort by

Aaron has logged 767 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Olive Kitteridge

Olive Kitteridge

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★
Edit this entry  
30
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Ornithologist

The Ornithologist

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Café Society

Café Society

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Other People

Other People

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★
Edit this entry  
27
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mildred Pierce

Mildred Pierce

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Edit this entry  
25
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Faces

Faces

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
23
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Neon Bible

The Neon Bible

1995
×
★★★
Edit this entry  
18
Fences

Fences

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★½
Edit this entry  
15
White Girl

White Girl

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The French Lieutenant's Woman

The French Lieutenant's Woman

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Krisha

Krisha

2015
×
Read the review Edit this entry  
10
Elf

Elf

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry