Rasmus has logged 131 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Venom

Venom

2018
×
Edit this entry  
24
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Little Princess

A Little Princess

1995
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Amer

Amer

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Foxtrot

Foxtrot

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Edit this entry  
05
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Most Beautiful Island

Most Beautiful Island

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Frequencies

Frequencies

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Excision

Excision

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry