Sort by

StreetsAhead55 has logged 111 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Beasts Clawing at Straws

Beasts Clawing at Straws

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
2046

2046

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Microhabitat

Microhabitat

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Foul King

The Foul King

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Career Girls

Career Girls

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love Song

Love Song

1984
×
Read the review Edit this entry  
21
The Meaning of Life

The Meaning of Life

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cat City

Cat City

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Adventure Time: Stakes

Adventure Time: Stakes

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lady Vengeance

Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ida

Ida

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Peppermint Candy

Peppermint Candy

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
asdfmovie12

asdfmovie12

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
asdfmovie11

asdfmovie11

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
asdfmovie10

asdfmovie10

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
asdfmovie9

asdfmovie9

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
asdfmovie8

asdfmovie8

2014
×
Read the review Edit this entry  
18
asdfmovie7

asdfmovie7

2013
×
Read the review Edit this entry  
18
asdfmovie6

asdfmovie6

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
asdfmovie5

asdfmovie5

2012
×
Read the review Edit this entry  
18
asdfmovie4

asdfmovie4

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
18
asdfmovie3

asdfmovie3

2010
×
Read the review Edit this entry