Sort by

StreetsAhead55 has logged 1,073 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Sprinkler Sprinkled

The Sprinkler Sprinkled

1895
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Roundhay Garden Scene

Roundhay Garden Scene

1888
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
½
Read the review Edit this entry  
31
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1897
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Puella Magi Madoka Magica: Concept Movie

Puella Magi Madoka Magica: Concept Movie

2015
×
Read the review Edit this entry  
31
Long Toast

Long Toast

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Coming Out

Coming Out

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Good Morning

Good Morning

2007
×
Read the review Edit this entry  
31
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
School Days

School Days

2007
×
Read the review Edit this entry  
30
School Days

School Days

2007
×
Read the review Edit this entry  
30
SHIROBAKO

SHIROBAKO

2014
×
Read the review Edit this entry  
29
Promare

Promare

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Under the Helmet: The Legacy of Boba Fett

Under the Helmet: The Legacy of Boba Fett

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Vengeance Is Mine

Vengeance Is Mine

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Science of Sleep

The Science of Sleep

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
2046

2046

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fireworks

Fireworks

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Puella Magi Madoka Magica the Movie Part III: Rebellion

Puella Magi Madoka Magica the Movie Part III: Rebellion

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Revival of Evangelion

Revival of Evangelion

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Evangelion: Death (True)²

Evangelion: Death (True)²

1998
×
Read the review Edit this entry  
26
Tamako Love Story

Tamako Love Story

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Metropolis

Metropolis

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Farewell Song

Farewell Song

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Disappearance of Haruhi Suzumiya

The Disappearance of Haruhi Suzumiya

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harmful Insect

Harmful Insect

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dekalog

Dekalog

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Simpsons Christmas Special

The Simpsons Christmas Special

1989
×
Read the review Edit this entry  
24
Decalogue IX

Decalogue IX

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Decalogue VIII

Decalogue VIII

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry