Sort by

street has logged 800 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
Feeders 2: Slay Bells

Feeders 2: Slay Bells

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Viewer Discretion Advised

Viewer Discretion Advised

1998
×
Edit this entry  
29
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ape

Ape

2012
×
★★½
Edit this entry  
28
Silent Night

Silent Night

2012
×
Read the review Edit this entry  
28
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1972
×
★★
Edit this entry  
27
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★½
Edit this entry  
27
Buzzard

Buzzard

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Interview

The Interview

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elves

Elves

1989
×
★★★
Edit this entry  
23
Snowtown

Snowtown

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Drop

The Drop

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Silent Night Deadly Night 4: Initiation

Silent Night Deadly Night 4: Initiation

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★½
Edit this entry  
22
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★
Edit this entry  
22
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
No Good Deed

No Good Deed

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
Read prior review Edit this entry  
20
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Darkness

Darkness

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Rover

The Rover

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Longest Week

The Longest Week

2014
×
★★
Edit this entry  
18
Daylight

Daylight

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
[REC]⁴ Apocalypse

[REC]⁴ Apocalypse

2014
×
Read the review Edit this entry  
17
Best Night Ever

Best Night Ever

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Calvary

Calvary

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★½
Edit this entry  
14
That Demon Within

That Demon Within

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Double

The Double

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Ref

The Ref

1994
×
★★½
Edit this entry  
14
The Chill Factor

The Chill Factor

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Top Five

Top Five

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Frankenstein Theory

The Frankenstein Theory

2013
×
★½
Edit this entry  
12
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blind

Blind

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
Read the review Edit this entry  
11
Buzzard

Buzzard

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
Predestination

Predestination

2014
×
★★½
Edit this entry  
07
Late Phases

Late Phases

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★
Edit this entry  
06
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★½
Edit this entry