Peter has logged 124 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Yentl

Yentl

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★½
Edit this entry  
20
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Macbeth

Macbeth

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Best of Enemies

Best of Enemies

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
25
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
You're Sleeping Nicole

You're Sleeping Nicole

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★
Edit this entry  
13
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
Macbeth

Macbeth

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★
Edit this entry  
26
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Forbidden Room

The Forbidden Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Omen

The Omen

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★
Edit this entry  
29
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Solaris

Solaris

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Yakuza Apocalypse

Yakuza Apocalypse

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Francofonia

Francofonia

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Evolution

Evolution

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Devil's Candy

The Devil's Candy

2015
×
★½
Read the review Edit this entry