Sort by

Jarryd has logged 138 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pottersville

Pottersville

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Room

The Room

2003
×
½
Edit this entry  
08
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Goodbye Christopher Robin

Goodbye Christopher Robin

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★★½
Edit this entry  
20
Split

Split

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Patriots Day

Patriots Day

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Founder

The Founder

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Edit this entry  
16
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Edit this entry  
15
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Greatest Show on Earth

The Greatest Show on Earth

1952
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★½
Edit this entry  
14
Little Caesar

Little Caesar

1931
×
★★★★
Edit this entry  
13
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fury

Fury

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Julius Caesar

Julius Caesar

1953
×
★★★
Edit this entry  
09
Allied

Allied

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Edit this entry  
30
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Edit this entry