Highest rated films

  • Lovers Rock

    ★★★★★

  • I'm Your Woman

    ★★★★★

  • Small Axe

    ★★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Mank

    ★★★★

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★★

  • The Lovebirds

    ★★★★

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • The Revenant

    ★★★★★

  • Incredibles 2

    ★★★★★

  • Home Alone

    ★★★★★

  • Your Name.

    ★★★★★

  • Beetlejuice

    ★★★★★

  • Game Night

    ★★★★★

  • Ready or Not

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Rushmore

    ★★★★★

  • Twelve Monkeys

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 1,116 Films watched
  • 93 Average per month
  • 21.5 Average per week

Milestones

First Film

Blinded by the Light

Jan 1

Most Watched

Tremors

3 times

Extra Ordinary

3 times

Ready or Not

3 times

10 Years

3 times

Love Actually

twice

Last Film

The Random

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
404 films
Comedy
391 films
Romance
141 films
Thriller
135 films
Animation
123 films
Horror
108 films
Documentary
101 films
Mystery
79 films
Sci Fi
72 films
Crime
64 films
USA
466 films
UK
238 films
France
67 films
Canada
46 films
Germany
33 films
Netherlands
29 films
Japan
24 films
Slovenia
23 films
Italy
21 films
Austria
20 films
English
882 films
French
76 films
German
48 films
Spanish
41 films
Italian
30 films
Japanese
27 films
Slovene
27 films
Russian
19 films
Dutch
17 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 934 Added 839

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Bergman's Boho Beret’s most liked review

Vincent Gallo as Flying Christ

★★★★★

A Christ-posed Vincent Gallo flies across the screen. As a 13 second film it (understandably) doesn't really add up to much, but watched on a loop for 7 minutes 36 seconds whilst listening to Melis László's Etude for Three Mirrors (1980) it proves sublime.

More reviews

Bergman's Boho Beret’s most liked list

100 Must-See Japanese Films from the 1960s

A watchlist of critically and/or culturally significant films. Essential viewing for the committed cinephile.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Swiped
Average weighted rating:

0.9

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Rob Burrow: The Magnificent Seven

Films Bergman's Boho Beret watched in 2020

  • The Random
  • Step by Step
  • Balcony
  • Disappearance at Clifton Hill
  • Forrest Gump
  • Pyongyang in Four Seasons
  • The Game
  • Bardo
  • The Gladiolus
  • The Woman Who Ran
  • Death to 2020
  • Victoria Wood's All Day Breakfast
  • A Christmas Story
  • Human Being
  • Wild Growth
  • Serendipity
  • Home Alone
  • Love Actually
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Dinner for One
  • Meet Me in St. Louis
  • A Christmas Carol
  • Scrooged
  • It's a Wonderful Life
  • A Tale of Winter
  • Placido
  • Beauty and the Beast
  • Meeeow.
  • Versopolis
  • Maribor Week
  • The Welcome.
  • Re:print 12.
  • Sotto
  • Comfort and Joy
  • Bad Santa
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • A Trip
  • Slovenian Girl
  • Derby
  • I'll Probably Never See You Again
  • Labyrinth
  • White Christmas
  • Thunder Road
  • Dad
  • The Medusa Raft
  • Old Shatterhand Came to See Us
  • Red Nose Day Actually
  • Love Actually
  • Dark Waters
  • The Wave
  • I Know
  • Koyaa - The Extraordinary
  • Chicory 'n' Coffee
  • Trieste Is Ours!
  • A New Home
  • Heart Is a Piece of Meat
  • Better Watch Out
  • The Garden
  • The Story of the Weeping Camel
  • Peril of the Antilles
  • Papa Machete
  • The Painter of Jalouzi
  • Marché Salomon
  • I'm Your Woman
  • Small Axe
  • Education
  • Dancing in the Rain
  • The Mass
  • In the Box
  • Cowboyland
  • Educating Oz
  • Down to the Cellar
  • Outliers
  • The Driver
  • Alex Wheatle
  • My Night at Maud's
  • The Thin Man
  • Picnic on Sunday
  • In the Family Garden
  • The Ljutomer Fair
  • Dismissal from Mass in Ljutomer
  • Boles
  • Nighthawk
  • The Sure Thing
  • Christmas by Your Friends
  • Test
  • The Needle
  • Kelin
  • Touching the Eternity
  • The Communist Revolution Was Caused By The Sun
  • The Night Before
  • Turkish Delight
  • The Polish Bride
  • Goltzius & the Pelican Company
  • Spectator
  • Anna & Bella
  • Visual Training
  • A Single Life
  • Rain
  • Father and Daughter
  • You've Got Mail
  • The Gentlemen
  • Cold Meridian
  • The Sea That Thinks
  • The Cabin in the Woods
  • Soldier of Orange
  • Little Tony
  • The Wounded Angel
  • Cloven
  • Blackadder's Christmas Carol
  • The Dress
  • Student
  • July
  • Kaïrat
  • The Last Days of Emma Blank
  • Waiter
  • Cardiogram
  • The Beiderbecke Affair
  • Holidate
  • The 4th Man
  • Watu Wote: All of Us
  • The First Grader
  • Get Lost!
  • The Northerners
  • Disconnect
  • Perfect Strangers
  • The Apartment
  • Mank
  • Inspector Palmu's Error
  • Falling Down
  • Drifting Clouds
  • Shadows in Paradise
  • 13 Beloved
  • The Snow Queen
  • Happy Old Year
  • The Other Side of Hope
  • Inhuman Kiss
  • The Happiest Day in the Life of Olli Mäki
  • By the Time It Gets Dark
  • Chalet Girl
  • Red, White and Blue
  • Club Oscar
  • Birdman
  • Requiem for a Big Guy
  • Caldeira
  • Daffy Duck & Egghead
  • Blow the Man Down
  • The Undoing
  • TDF Really Works
  • Detained
  • Tingle Monsters
  • The Death and Return of Superman
  • Calibre
  • Gregory's Girl
  • One More Kiss
  • Local Hero
  • Clown
  • Pac-Man the Movie
  • Act of God
  • Untitled: New Blue
  • The Late Bloomer
  • The Truth About Emanuel
  • Cup Cake
  • Wrong Move
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Yes, God, Yes
  • Tanner Hall
  • Rob Burrow: The Magnificent Seven
  • Gretel & Hansel
  • Pieces of April
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Home for the Holidays
  • Tall Girl
  • A Rainy Day in New York
  • Quiet Zone
  • The Sand Castle
  • Zing
  • American Factory: A Conversation with the Obamas
  • Magic Alps
  • The Whisperer
  • Dirty Grandpa
  • The Winning Season
  • Paul Is Dead
  • Appropriate Behavior
  • The Ghost of Yotsuya
  • Fragments
  • A Gift
  • Elephants Dream
  • Ave Maria
  • The Subject
  • The Children
  • Make Up
  • Lovers Rock
  • Mangrove
  • The Man Who Walked Between the Towers
  • Manivald
  • Maestro
  • Big Buck Bunny
  • Tremors
  • Make Up
  • Oranges and Sunshine
  • She'll Have to Go
  • Before I Fall
  • 29 Palms

See all 1,116

World map

Highly rated films Bergman's Boho Beret is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers
  • Soul
  • Quo Vadis, Aida?

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more