Highest rated films

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★★★

  • The Tale

    ★★★★★

  • The Wolf House

    ★★★★★

  • Patrick Melrose

    ★★★★★

  • The Delinquent Season

    ★★★★★

  • Stewart Lee: Content Provider

    ★★★★★

  • Bird Box

    ★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Se7en

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★★

  • Good Time

    ★★★★★

  • mother!

    ★★★★★

  • Nocturnal Animals

    ★★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★★★★

  • Green Room

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Atomic Blonde

    ★★★★★

  • The Death of Stalin

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★★

  • Enter the Void

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 1,008 Films watched
  • 84 Average per month
  • 19.4 Average per week

Milestones

First Film

Mermaids

Jan 1

Most Watched

The Last Laugh

3 times

Dinner for One

twice

Black Mirror: Bandersnatch

twice

Passengers

twice

We Did It

twice

Last Film

Dinner for One

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
376 films
Comedy
250 films
Thriller
116 films
Animation
115 films
Horror
102 films
Romance
100 films
Documentary
86 films
Crime
82 films
Action
70 films
Sci Fi
68 films
USA
447 films
UK
176 films
France
93 films
Canada
61 films
Germany
38 films
Japan
31 films
Australia
26 films
China
17 films
Belgium
17 films
Spain
15 films
English
853 films
French
79 films
Spanish
49 films
German
43 films
Japanese
33 films
Italian
24 films
Russian
17 films
Chinese
16 films
Arabic
15 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1359 Added 43547

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Bergman's Boho Beret’s most liked review

Bergman's Boho Beret’s most liked list

Jonathan Rosenbaum's 1000 Favorites (A Personal Canon) (2004-16)

Taken from the appendix of Rosenbaum's 2004 book Essential Cinema: On the Necessity of Film Canons. Additional titles at the tail-end of the list come from the 2008 expanded paperback edition and the 2016 Korean edition. Missing from the list are the television series The Wire (2002-2008) and Borgen (2010-2013).…

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Shawshank Redemption
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Emoji Movie
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

We Play War

Films Bergman's Boho Beret watched in 2018

  • Dinner for One
  • A League of Their Own
  • Señoritas
  • The Image Book
  • Tully
  • Happy New Year, Colin Burstead
  • The Little Drummer Girl
  • Antibirth
  • The ABC Murders
  • The City of Lost Children
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Bird Box
  • Spiral Jetty
  • The Muppets Take Manhattan
  • The Way We Were
  • Agatha and the Truth of Murder
  • Torvill & Dean
  • Angela's Christmas
  • The Holiday
  • The Queen and I
  • Pottersville
  • The Dead Room
  • Click & Collect
  • The Apartment
  • It's a Wonderful Life
  • Scrooged
  • The Muppet Christmas Carol
  • Bad Santa
  • Dinner for One
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • The Conjuring
  • The Hard Way
  • A Long Shot
  • A Date for Mad Mary
  • The Brand New Testament
  • The Death of Stalin
  • Passengers
  • Feelings
  • Apparatus Sum
  • The Midnight Party
  • No. 3: Interwoven
  • Satan Claus
  • Reasons to Be Glad
  • Kiwi!
  • Eden
  • My Window
  • Ball Passing Through a Soap Bubble
  • Mrs Wilson
  • Behold the Monkey
  • Smoke
  • Roar
  • Westworld
  • Wonderstruck
  • Lobsters
  • How to Talk to Girls at Parties
  • Movement + Location
  • Care
  • Office Christmas Party
  • You Were Never Really Here
  • Dixieland
  • Split
  • Away
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Patience (After Sebald)
  • Gargantuan
  • In the Shadow of Women
  • Butterfly
  • Tanna
  • The Wound
  • Love of My Life
  • Like Father, Like Son
  • The Case of the Morituri Divisions
  • Bomb City
  • Slug Life
  • Ladder to You
  • Uki
  • O, Hunter Heart
  • Hair
  • //_sleeper
  • The Three Crow Boys
  • Frank's Joke
  • Meteorlight
  • Childhood Memories
  • Quarantine
  • Outside the Box
  • The Penguin Who Couldn’t Swim
  • Dreams and Desires: Family Ties
  • Kama Sutra Rides Again
  • Secrets of British Animation
  • Female Human Animal
  • Antonia
  • John & Yoko: Above Us Only Sky
  • Room in Rome
  • Kaagaz Ke Phool
  • Bright Young Things
  • The Wanderers
  • The Duke of Burgundy
  • Goldstone
  • The Wilde Wedding
  • Private Life
  • My Blind Brother
  • Cam
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Senna
  • Dharma Guns
  • 9 Fingers
  • Vever (For Barbara)
  • music from the edge of the allegheny plateau
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Last Action Hero
  • The Confirmation
  • The Ides of March
  • The Dead Nation
  • The Interrogation of Tony Martin
  • Mom and Dad
  • Touch Me Not
  • Wild Guitar
  • While You Were Away
  • Mosquito
  • Game Night
  • Village of the Damned
  • The Apparition
  • Big Trouble in Little China
  • Liar Liar
  • A Fantastic Woman
  • They Shall Not Grow Old
  • Spicebush
  • Better Watch Out
  • Apprentice
  • Miss Meadows
  • A Bad Idea Gone Wrong
  • Doing Money
  • Episode of the Sea
  • Yours in Sisterhood
  • Tramps
  • Like Father
  • Shimmer Lake
  • Calibre
  • Vanity Fair
  • Hungry Wives
  • Brethren
  • Terrifier
  • Dawn of the Deaf
  • Absence
  • We Are What We Are
  • High Plains Drifter
  • Salt
  • Cemetery of Splendor
  • Maniac
  • The Truth About Cats & Dogs
  • The Haunting of Hill House
  • Angelica
  • The Ark
  • Luis
  • Lucía
  • The Smaller Room
  • The Wolf House
  • Red Lights
  • Sierra Burgess Is a Loser
  • Heaven Knows What
  • The Cry
  • Brad's Status
  • Thunderbolt and Lightfoot
  • Coco
  • Trees Down Here
  • In a Valley of Violence
  • The Girl on the Train
  • Theatre of War
  • Army of Darkness
  • The Bisexual
  • I Am Gangster
  • Icebreaker
  • Buried
  • Three Quarters
  • Permanent
  • Momma Don't Allow
  • The Balloonatic
  • Babylon
  • Cardboard Boxer
  • Nina
  • Ears, Nose and Throat
  • Bad Moms
  • Room for Rent
  • The Glorious Acceptance of Nicolas Chauvin
  • Black Panther
  • Ghost in the Shell
  • Viceroy's House
  • Crimes of Passion
  • Permission
  • #SCREAMERS
  • We Did It
  • Act of Being Polite
  • Softly Flows
  • Winchester '73
  • Habit
  • Cinnamon
  • Frenzy
  • Roman J. Israel, Esq.
  • Dear Dictator
  • Downsizing
  • Have a Nice Day
  • Mary Goes Round
  • Lowlife

See all 1,008

World map

Highly rated films Bergman's Boho Beret is yet to see

  • An Elephant Sitting Still
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Capernaum
  • The Wild Pear Tree
  • Swing Kids
  • Liz and the Blue Bird
  • If Beale Street Could Talk

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more