Highest rated films

  • Boyhood

    ★★★★★

  • The Guest

    ★★★★★

  • Unedited Footage of a Bear

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • The Lego Movie

    ★★★★

  • Edge of Tomorrow

    ★★★★

  • Dawn of the Planet of the Apes

    ★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★★

  • The Terminator

    ★★★★★

  • Under the Skin

    ★★★★★

  • Come and See

    ★★★★★

  • Coherence

    ★★★★★

  • The Conversation

    ★★★★★

  • Ran

    ★★★★★

  • Office Space

    ★★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★★

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★★

  • High and Low

    ★★★★★

  • Tampopo

    ★★★★★

  • Certified Copy

    ★★★★★

  • Assault on Precinct 13

    ★★★★★

  • Beyond the Black Rainbow

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 1,309 Films watched
  • 109.1 Average per month
  • 25.2 Average per week

Milestones

First Film

Earthbound

Jan 1

Most Watched

Edge of Tomorrow

twice

Ballet Adagio

twice

Earthbound

twice

About Time

twice

Salesman

twice

Last Film

Boyhood

Dec 31

Genres, countries & languages

Comedy
401 films
Animation
367 films
Drama
288 films
Documentary
127 films
Romance
85 films
Family
68 films
Fantasy
63 films
Music
61 films
Thriller
57 films
Horror
53 films
USA
513 films
UK
117 films
France
97 films
Canada
68 films
Germany
45 films
Japan
38 films
Austria
33 films
Sweden
30 films
Hungary
24 films
Belgium
17 films
English
998 films
French
117 films
German
50 films
Japanese
36 films
Hungarian
26 films
Spanish
25 films
Swedish
24 films
Russian
23 films
Italian
15 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Come and See
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Movie 43
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

The Grand Budapest Hotel
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

every body

Films Bergman's Boho Beret watched in 2014

  • Boyhood
  • Alleluia
  • Unedited Footage of a Bear
  • This Illuminated World Is Full of Stupid Men
  • Frequencies
  • Two Days, One Night
  • The Guest
  • Edge of Tomorrow
  • The Big Trail
  • That Day We Sang
  • The Village Festival
  • Mechanical Principles
  • I'm Afraid to Come Home in the Dark
  • Guardians of the Galaxy
  • Ten Minute Mozart
  • In the Shade of the Old Apple Tree
  • Bedelia
  • Beauty Prize
  • Anna Christie
  • It's a Bird
  • Minnie's Yoo Hoo
  • Whispering Whoopee
  • Office Blues
  • Home for Christmas
  • Dizzy Dishes
  • Christmas Inventory
  • Cabin Fever
  • A Very Harold & Kumar Christmas
  • Scoop
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Salt for Svanetia
  • White Reindeer
  • Housebound
  • Grosse Pointe Blank
  • Blackadder's Christmas Carol
  • In Your Eyes
  • Scrooged
  • Love Actually
  • Bad Santa
  • Westfront 1918
  • The Fatal Glass of Beer
  • La Danse Macabre
  • The Tale of the Fox
  • Her Man
  • It Never Happened
  • The Tocher
  • The Booze Hangs High
  • The Birth of the Robot
  • Out of the Inkwell
  • Mothlight
  • I Was Born, But...
  • Hold Anything
  • Children's Party
  • Bosko's Picture Show
  • An Optical Poem
  • Vampyr
  • Burlesque
  • Blushes
  • The Dentist
  • Singapore Sue
  • Hook and Ladder
  • Million Dollar Legs
  • Honey, I Shrunk the Kids
  • The Golf Specialist
  • Mi niña mi vida
  • Half Shot at Sunrise
  • A Charlie Brown Christmas
  • City Girl
  • Under the Roofs of Paris
  • Haze
  • Evil Dead
  • Feet First
  • The Apache Kid
  • One Way Boogie Woogie
  • Earth
  • Lost Souls
  • Stop Making Sense
  • Lux: Redux
  • Calypso
  • Aspects of Kirkwall 4: The Ba
  • Absurd Encounter with Fear
  • The Amazing Moments of the Great Traction Engines
  • Splashing
  • Painted Eightsome
  • Anastasia
  • Test I
  • The Parent Trap
  • Persian Series #5
  • Persian Series #4
  • Persian Series #3
  • Persian Series #2
  • Persian Series #1
  • Chinese Series
  • Pacifier
  • Black Gold
  • A Computer Animated Hand
  • Here and There
  • Cineforms
  • Certified Copy
  • The Calligrapher
  • Scaredy Cat!
  • Prosperity for 2008
  • Let's All Go to the Lobby
  • Copying Is Not Theft
  • Canada Vignettes: Bill Miner
  • Please Say Something
  • Give Up Yer Aul Sins
  • Nativity 2: Danger in the Manger!
  • They Might Be Giants
  • The Phone Call
  • Postcards from Pripyat, Chernobyl
  • Le Week-End
  • Chelsea Peretti: One of the Greats
  • Zach Galifianakis: Live at the Purple Onion
  • You've Got Beautiful Stairs, You Know...
  • Stellar
  • Photodiary
  • Orb
  • Mona Lisa
  • King of the Hill
  • Ishtar
  • High Kukus
  • Cry-Baby
  • Congo Jazz
  • Walker
  • Photodiary '87
  • Nightfall
  • Mr. Mom
  • Kindering
  • Euphoria
  • The Face You Deserve
  • The Cradles
  • Synchromy No. 2
  • SoulBoy
  • Luisa Is Not Home
  • Kaleidoscope
  • Experimental Treatment of a Hemorrhage in a Dog
  • Circles
  • Wild Camp
  • Bill Burr: Let It Go
  • Walking with My Honey
  • Tuk-Tuk
  • The Amputee
  • Skullduggery
  • Sissy-Boy Slap-Party
  • Phantom
  • Pets
  • Naked Eyes
  • Mobile Men
  • Hi De Ho
  • Cab Calloway's Jitterbug Party
  • Cab Calloway's Hi-De-Ho
  • Borderlines
  • Blue Green
  • What's Opera, Doc?
  • Three Little Pigs
  • Sallie Gardner at a Gallop
  • Red Hot Riding Hood
  • Duck Amuck
  • Bambi Meets Godzilla
  • Ballet Adagio
  • A Sticky Woman
  • Monkey Drummer
  • The Wold Shadow
  • Shrek 2
  • Push
  • Per aspera ad astra
  • A Little Soap and Water
  • Spring Breakers
  • Smoking
  • Sleepwalk with Me
  • Patton Oswalt: My Weakness Is Strong
  • Kiss – A Love Story
  • Get Back
  • The Truman Show
  • Rat Trap
  • Poppies
  • Enter Hamlet
  • Corridor No. 8
  • Vivian
  • Doll Clothes
  • Beatles Electroniques
  • 9/64: O Christmas Tree
  • The Lego Movie
  • Snip
  • Maggie Simpson in The Longest Daycare
  • Jack-Jack Attack
  • Hawaiian Vacation
  • When the Sun Turns Into Juice
  • Film-Tract n° 1968
  • Bird Shit
  • 7/64: Leda and the Swan
  • Mirror Mirror
  • Jason Byrne: The Byrne Identity
  • Jason Byrne: Out of the Box
  • Louis C.K.: Live at the Beacon Theater
  • Louis C.K.: Chewed Up
  • Christmas Is for Sharing
  • A Farewell to Arms
  • The Color Wheel
  • Final Cut: Ladies and Gentlemen
  • Come As You Are
  • Changing Evan
  • Butterfly Kiss

See all 1,309

World map

Highly rated films Bergman's Boho Beret is yet to see

  • Mommy
  • Winter Sleep
  • The Way He Looks
  • Haider
  • Gett: The Trial of Viviane Amsalem
  • The Raid 2
  • 0.5 mm
  • Crazy World

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more